Jogurt - ako si pripraviť jogurt, prečo používať probiotické kultúry

Autor Daniela 09/08/2016 0 Reakcie Užitočné rady,

Príprava jogurtu

1 l (najlepšie plnotučného) čerstvého mlieka, nie trvanlivého, 1 sáčok probiotickej zmesi ESSENS a jogurtovač ESSENS.
 

Do nerezovej nádoby nalejte 1 liter mlieka. Odstredené alebo polotučné mlieko produkuje redší jogurt, zatiaľ čo z plnotučného mlieka vyrobíte jogurt hustejší. Na výrobu použite vždy čerstvé mlieko, nie trvanlivé. Je možné použiť aj nepasterizované mlieko, ktoré je však vhodné najskôr prevariť.

 

Skôr ako začnete s prípravou, je nutné zohriať mlieko na izbovú teplotu. Teplota mlieka v jogurtovači nemá presiahnuť 43 °C, pri dlhšom pôsobení vyššej teploty probiotické baktérie hynú. Potom do mlieka nasypte 1 sáčok ESSENS Colostrum Probiotics a dôkladne premiešajte. Vďaka nádobe s objemom 1, 5 litra bude príprava jogurtovej zmesi skutočne pohodlná, pri miešaní v nerezovej nádobe však odporúčame používať plastové alebo drevené lyžice, aby sa nádoba nepoškriabala.

 

Nerezovú nádobu potom prikryte plastovým krytom, vložte ju do hlavnej časti jogurtovača a uzatvorte priehľadným vekom. Vďaka unikátnemu vyhrievaciemu telesu PTC sa medzi nerezovú nádobu a samotný jogurtovač nepridáva voda! Po zapojení do zásuvky je automaticky spustený proces výroby jogurtu. Ten trvá približne 8 hodín. Pokiaľ necháte jogurtovú zmes zrieť dlhšie, bude jogurt hustejší a kyslejší. Čas si prispôsobte podľa vašej chuti a požadovanej konzistencie. Neodporúčame nechať zmes zrieť dlhšie ako 12 hodín. Keď je jogurt hotový, odpojte jogurtovač zo zásuvky. Ihneď po dokončení procesu fermentácie (mliečneho kvasenia) je jogurt pripravený k spotrebe.

 

Skladovanie jogurtu

K stabilizácii (ztuhnutiu) však dôrazne odporúčame umiestniť nádobu s jogurtom do chladničky, čím sa predĺži aj dátum spotreby. Doba uskladnenia v chladničke by nemala presiahnuť 3 - 5 dní. Dátum spotreby nerozbalenej probiotickej zmesi v sáčku je 6 mesiacov od dátumu výroby. Sáčky probiotickej zmesi skladujte pri teplote do 25 °C a chráňte pred vyššou teplotou, ktorá by mohla iniciovať predčasnú aktiváciu bakteriálnych kmeňov.
 
 
Prínos jogurtu pre nás

Probiotická zmes slúži k doplneniu mliečnych baktérií do tráviaceho traktu, upravuje črevnú mikroflóru narušenú v dôsledku nevhodnej stravy, liečbou antibiotikami apod. Zlepšuje a upravuje trávenie, zabraňuje množeniu škodlivých látok a chráni sliznicu žalúdka a čriev. Svojím pôsobením napomáha zvýšiť odolnosť organizmu voči prípadným infekciám a napomáha celkovému posilňovaniu imunitného systému.

 

ESSENS Colostrum Probiotics ďalej napomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi, prispieva k prirodzenej ochrane proti hnačkám, kvasinkovým infekciám, pomáha telu regulovať hladinu cukru v krvi, môže podporovať vstrebávanie vápnika a zmierňovať príznaky laktózovej intolerancie.

 

Colostrum obsiahnuté v probiotickej zmesi ESSENS napomáha podporovať obranyschopnosť organizmu, upravuje trávenie a má protizápalový účinok.